Home » Psychologia społeczna

Category Archives: Psychologia społeczna

Wizytówka Koła

Opiekun naukowy: Mgr Łukasz Kaczmarek, Mgr Anna Słysz (lkacz@amu.edu.pl)

Organizacja Festiwalu PsychologĂłw

Aktualna problematyka

Obecnie przygotowujemy projekt dotyczący związku pomiędzy wsparciem społecznym a kolektywizmem i indywidualizmem.

Historia

WśrĂłd dziejopisarzy istnieje wyraĹşna kontrowersja co do praprzyczyny i okoliczności zaistnienia Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Społecznej UAM. Jak wieść gminna niesie, wszystko zaczęło się w roku 1982 lub 1983. NiepodwaĹźalnym dobrze udokumentowanym faktem jest osoba załoĹźyciela – prof. dra hab. Stanisława Kowalika, wĂłwczas pracownika Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Około roku 1986 Koło przeszło w stan latencji, w ktĂłrym trwało do roku 1994 lub 1995. Ze snu zostało wybudzone przez grupę ochoczych studentĂłw pod kierunkiem Alicji Szmaus. Po obozie w Domu Opieki Społecznej w PakĂłwce koło zaczęło odĹźywać i zaowocowało licznymi sesjami naukowymi. Wydana została pierwsza publikacja, zawierająca teksty napisane przez członkĂłw Koła. Atmosfera kolejnych obozĂłw (PakĂłwka, Łężeczki, Psarskie) przyczyniła się do integracji kilkunastoosobowej grupy pod przywĂłdztwem tym razem Sylwii Wasik. W trakcie obozu w miejscowości Psarskie przeprowadzono badania nad percepcją zawodu psychologa przez społeczneństwo polskie. Kolejna konferencja (1999), tym razem zorganizowana wspĂłlnie ze studentami z Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego zaowocowała kolejną publikacją naukową poruszającą zagadniena etyczne zawodu psychologa („Etyczne aspekty pracy psychologĂłw”, 2000).

W roku 2001 prof. Stanisław Kowalik został honorowym opiekunem koła, natomiast opiekunem formalnym została dr Anna Krawulska-Ptaszyńska z Instytutu Psychologii UAM. Działalność Koła skoncentrowała się głównie na organizacji Pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologów w Poznaniu, który odbył się w dniach 30-31 marca 2001 na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Oprócz studentów z większości polskich uczelni udział wzięli także prof. Zbigniew Zaleski, prof. Edward Nęcka, prof. Stanisław Kowalik oraz prof. Helena Sęk, prof. Lidia Cierpiałkowska, prof. Ryszard Stachowski oraz last not least prof. Jerzy Brzeziński, Dyrektor Insytutu Psychologii UAM.

Ponadto w roku 2000 odbyły się pierwsze z serii warsztatĂłw polsko-niemieckich organizowanych naprzemiennie raz w Polsce a raz w Niemczech wspĂłlnie ze studentami z Uniwersytetu w Trewirze pod kierunkiem dra Mario Gollwitzera. Pierwszy warsztat z zakresu reklamy odbył się w KrzyĹźowej pod Wrocławiem. Kolejny, dotyczący problematyki stereotypĂłw – to wspaniałe miasto na samym zachodzie Niemiec, Trewir (Trier). Trzeci warsztat – polskie morze, miejscowość Łazy koło Koszalina. Ostatni warsztat (2004) odbył się znĂłw w Niemczech, w okolicach Trewiru, a dokładnie Bad-Neuenahr-Ahrweiler.
Ciekawostki

Linki

Strona naszego brata bliźniaka, Studenckiego Koła Psychologii Społecznej (Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego) założonego w roku 1999 przez prof. dr hab. Stanisława Kowalika.